
Ízét tekintve az arany lenmagliszt is nagyszerű választás ilyen ételekhez, de ha az a cél, hogy a klasszikus recept alapján készült főzelék ízével megegyező legyen, akkor egyértelműen a bambuszrost liszt a legjobb választás! A bambuszrost liszt gluténmentes, alacsony szénhidráttartalmú (100g/0,7 g ch) lisztféle. Ízetlen, hófehér, rendkívül finom szemű liszt, ami ránézésre is könnyen összetéveszthető a búzafinomliszttel. Nyersen sincs mellékíze, bátran megkóstolhatunk egy csipet bambuszrost lisztet egyenesen a zacskóból, hogy megbizonyosodjunk róla, semmiféle kellemetlen utóízt nem hagy maga után, és nincs semmilyen aromája.
Miért jó, ha nincs mellékíze egy reform lisztnek?
Egyáltalán nincs baj azzal, ha egy lisztfélének van valamilyen egyedi zamata. A mandulaliszt, kókuszliszt, szezámliszt (és hosszasan folytathatnánk a sort), mind hordoz magában valamilyen egyedi aromás jegyet, így csukott szemmel is felismerhetőek ízük alapján ezek a mentes lisztek. Ez alapján nagyjából el is dől, hogy a kókuszliszt leginkább édes süteményekhez passzol, a szezámliszt pedig sós receptekben érvényesül legjobban, míg a mandulaliszt vagy például az arany lenmagliszt univerzális. Ezeknek a lisztféléknek az aromája feldobja, még különlegesebbé teszi a reform sütemények ízét. Tehát nagyon is örvendetes, hogy a mentes lisztek ízvilága olyan színes és izgalmas! Viszont vannak olyan ételek, amiknél érthető módon vágyunk arra, hogy a jól megszokott gasztronómiai élményt kapjuk, és ez főleg a főzelékekre igaz. Szerencsére ilyen esetekben is ugyanúgy van lehetőség a gabonaliszteket gluténmentes lisztfélével helyettesíteni, mert a bambuszrost liszt semmiféle egyedi mellék- vagy utóízzel nem rendelkezik, a vele készített főzelék íze az eredeti marad.
Bambuszrost liszttel sűrített újévi lencsefőzelék:
Hozzávalók:
▪️ 500 g étkezési lencse
▪️ 1 közepes fej vöröshagyma
▪️ 1 csapott evőkanál őrölt pirospaprika
▪️ 2-3 gerezd fokhagyma
▪️ 3 evőkanál kókuszolaj
▪️ só, bors, őrölt kömény, babérlevél
▪️ 1 teáskanál dijoni mustár
▪️ 1 liter víz
▪️ 200 ml tejszín vagy tejföl (növényi is megfelel)
▪️ 2 evőkanál bambuszrost liszt
Az apróra vágott vöröshagymát és fokhagymát kókuszolajon dinszteljük, majd hozzáadjuk a pirospaprikát, és felöntjük vízzel. Mehet bele a lencse, amit érdemes előtte áztatni legalább 1, de akár 12 órán át is, így felpuhul, és rövidebb főzési időt igényel, illetve sokkal puhább is lesz. A puhára áztatott lencsefőzeléket 15-20 perc alatt is elkészíthetjük, de a száraz lencse akár 1,5 órát is igényelhet, mire megpuhul. Főzés közben érdemes kóstolgatni, mikor lesz megfelelő a lencse állaga. Ha kellőképp megpuhult, jöhet a sűrítés, de a bambuszrost lisztet nem szükséges pirítani, elég csak simára keverni a tejszínnel vagy tejföllel, mustárral, kevés lével a lencséről, és mehet rá a lencsére.
A bambuszrost liszt főzelékekben és krémlevesekben 1:1 arányban alkalmazható búzaliszt helyett. Az így készült ételek beilleszthetőek fogyókúrába is, hiszen magas élelmi rosttartalmának köszönhetően a bambuszrost liszt fokozza a teltségérzetet, ugyanakkor szinte szénhidrátmentes lisztféle. Mivel gluténmentes, ezért cöliákiával vagy nem cöliákiás gluténérzékenységgel élők is fogyaszthatják. Alacsony glikémiás indexének köszönhetően cukorbetegek is fogyaszthatják. A bambuszrost lisztben található fitoszterolok és fitonutriensek pedig jó hatást gyakorolnak a koleszterinszintre.


Mentsd el ezt a receptet a kedvenceid közé, ha tetszett! Fusd át a többi low-carb főétel receptet is, és tárazz be az egészséges recept ötletekből!